Logo Facebook
Facebook

Pielęgnacja trawnika - uniwersalne wskazówki dla początkujących ogrodników

 

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to podstawa jego estetycznego wyglądu i dobrej prezencji. Zabiegi pielęgnacyjne warto rozpocząć już wczesną wiosną – w kwietniu. Wtedy zazwyczaj nie ma już śniegu, dzień jest dłuższy, a temperatury rosną. Trawnik wymaga odpowiedniej troski oraz zabiegów i środków pielęgnacyjnych, aby doprowadzić go do prawidłowego funkcjonowania po zimie – tylko wtedy, przez cały sezon wiosenno-letni będziemy mogli cieszyć się idealną murawą. Od czego warto zacząć?

Wbrew pozorom, wiosną maja znaczenie nawet zabiegi pielęgnacyjne wykonywane jesienią. Po ostatnim koszeniu bardzo ważne jest dokładne zagrabienie i usunięcie wszystkich resztek skoszonej trawy. Jeśli nie zostanie to zrobione, trawa zaczyna się filcować i gnić pod śniegiem. Filc twarzy wtedy osobną warstwę naziemną, która w dużym stopniu ogranicza roślinom dostęp do tlenu i środków nawożących bogatych w witaminy i minerały. Pierwszą wiosenną czynnością pielęgnacyjną powinno być więc dokładne oczyszczenie trawnika z obumarłych roślin, szczątków gałęzi, liści.

Usunięcie starej trawy i filcu to nie wszystko. Następnym krokiem przygotowania trawnika do sezonu jest wałowanie. Zabieg ma na celu wyrównanie powierzchni trawnika oraz skruszenia zamarzniętych brył gleby. Dzięki wałowaniu można doskonale związać korzenie trawy z podłożem. Następnym krokiem regeneracyjnym i pielęgnacyjnym trawnika jest jego napowietrzanie (aeracja). Można do tego użyć specjalnego narzędzia do napowietrzania lub zwykłych wideł, które wbija się na głębokość od 3 do 8 cm (w zależności od rodzaju gleby i funkcji trawnika). Aeracja powinna być wykonana równomiernie oraz starannie - poprawia ona strukturę podłoża, dzięki czemu gleba łatwiej przyswaja nawóz i odżywki. Dopiero wtedy, trawnik jest gotowy do tego, aby przyjąć nawóz i odpowiednio dobrane środki pielęgnacyjne. Początek wiosny to również czas pierwszego koszenia trawników w sezonie. Zadbaj o to, aby cieszyć się piękną murawą przez całe lato!

Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plŚrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plOdkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.probioemy.waw.plŚrodki ochrony roślin, ekologiczny ogród
www.czyszczenie-wykladzin.com.plPranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.czyszczeniekostkibrukowej.waw.plCzyszczenie kostki brukowej
www.tchservice.plWdrażanie HACCP, dezynfekcja, deratyzacja
www.proceduryhigieniczne.plProcedury higieniczne i sanitarne
www.ekologicznyogrod.euProjektowanie ogrodów, ekologiczne uprawy