Przechowalnia cebul kwiatowych w Warszawie
Projektując swój ogród bardzo często aranżujemy w nim klomby kwiatowe, sadzimy ulubione tulipany, bratki, hiacynty, petunie ogrodowe. Miłośnicy ogrodnictwa, zapewne dobrze wiedzą, że większość bulw, cebul kwiatowych i kłączy bylin, które sadziliśmy wiosną, nie zimują w gruncie. Należy je więc wykopać we wrześniu lub październiku. Rośliny, które sadzimy jesienią, zimują w glebie. Powinno się je wykopać na przełomie czerwca i lipca. Po odkopaniu, należy starannie zadbać, by te cebule kwiatowe znalazły się w odpowiednio przystosowanej przechowalni. Obowiązek wykopywania dotyczy również cebul, które już przekwitły.
Wykopywanie cebul wpływa bardzo pozytywnie na ich jakość kwitnienia w następnym sezonie. Jest ono wtedy intensywniejsze, a owoc kwiatowy bogatszy. Podstawowym powodem wykopywania cebul i bulw jest temperatura oraz wilgotność gleby. Dla kwiatów, które nie zimują w glebie, panuje tam za niska temperatura, natomiast dla tych sadzonych na jesień, gleba latem może być za sucha i za bardzo nasłoneczniona. Należy stworzyć więc odpowiednie warunki dla ich leżakowania. W zależności od zaleceń, niektóre kwiaty cebulowe oraz bulwowe wykopuje się co roku, niektóre co parę lat. Przechowalnia bulw musi być przewiewna, ponieważ dostęp do powietrza pomaga w ich osuszeniu, a następnie oczyszczeniu z ziemi i zanieczyszczeń.
Cebule należy wyczyścić tak, aby ich nie uszkodzić. Przechowalnia musi być czysta bakteriologicznie – najlepiej, aby ściany były pobielone wapnem, a podłogi zdezynfekowane preparatem chemicznym, takim jak np. Incidin Plus. Cebule przed zimowaniem zaprawiamy na sucho lub na mokro – przy użyciu Pro Bio EM-u. Ponownie należy to wykonać przed wsadzaniem bulw do gruntu.
Niewiele osób dysponuje tak sterylnymi warunkami - szczególnie w takimi mieście jak Warszawa. W pomieszczeniu musi być nie tylko czysto, ale powinna tam panować odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. W piwnicach warszawskich kamienic często panuje wilgoć, nie rzadko również można zauważyć tam pleśń na ścianach. Strychy często są albo bardzo nasłonecznione, albo narażone na niskie temperatury. Ponadto, sposób okrycia cebul również jest specyficzny – w zależności od gatunku roślin, należy je układać w trocinach, piasku lub torfie. Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi warunkami, w trosce o przyszłe piękne pąki kwiatów, warto poprosić o pomoc warszawskich ogrodników. Wszystkich zainteresowanych zimową przechowalnią cebul w Warszawie, zapraszamy do współpracy. Nasz ogrodnik wykopie, opisze i oznakuje poszczególne partie cebul kwiatowych. Zajmiemy się również ich rozdzieleniem, czyli odłączeniem cebul „przybyszowych” od matecznych.