Logo Facebook
Facebook

Pielęgnacyjne cięcie drzew i żywopłotów – kiedy wykonujemy?

 

Drzewa w ogrodzie oraz żywopłoty należy regularnie podcinać – dzięki temu lepiej rosną i owocują. Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy zazwyczaj wiosną. Kiedy nie ma już mrozów, przychodzi czas na zajęcie się ogrodem oraz przygotowanie roślin do kwitnięcia. Dzięki strzyżeniu pielęgnacyjnemu, możemy usunąć martwe i suche gałęzie drzew i żywopłotów oraz wyciąć połamane pędy. Robimy wtedy miejsce dla zdrowych pędów, które będą na wiosnę okazale kwitły i przynosiły piękne owoce. Podczas cięcia pielęgnacyjnego możemy również skorygować kształt drzewa oraz żywopłotu. Usuwamy wtedy wystające pędy oraz nadajemy roślinom pożądany kształt. Estetyczne formowanie roślin pozwala utrzymać w ogrodzie spektakularne drzewa o zwartych koronach. Drzewa i żywopłoty o kształtach kul, stożków, figur geometrycznych wyglądają bardzo ciekawie. Inspiracją kreatywnego cięcia może być dla ogrodników kultura wschodu oraz japońskie ogrody.

Drzewa owocowe – cięcia wiosenne

Pielęgnacyjne cięcia drzew owocowych mają na celu usunięcie starych i uszkodzonych gałęzi. Pomaga to drzewu w wiosennym owocowaniu, które wtedy jest znacznie obfitsze. Pielęgnacyjne cięcie drzew owocowych polega szczególnie na ich prześwietlaniu – przerzedzaniu gęstych koron, dzięki czemu świtało słoneczne może lepiej docierać do gałęzi. Rany po cięciu drzewa należy dokładnie oczyścić, a następnie zabezpieczyć środkiem ochronnym. Jeśli drzewo jest młode, goja się one bardzo szybko. Należy pamiętać, że cięcie wykonujemy nad pędem. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sekator – inne narzędzia nieprzystosowane do strzyżenia roślin, mogą je jedynie niepotrzebnie poranić.

Jeśli poszukują Państwo więcej wskazówek odnośnie cięcia pielęgnacyjnego i korygującego drzew oraz żywopłotów, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami z Warszawy. Nasi ogrodnicy dojeżdżają do Klientów na terenie Warszawy i jej okolic - służą poradą oraz profesjonalnymi usługami ogrodniczymi i pielęgnacyjnymi.  

Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plŚrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plOdkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.probioemy.waw.plŚrodki ochrony roślin, ekologiczny ogród
www.czyszczenie-wykladzin.com.plPranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.czyszczeniekostkibrukowej.waw.plCzyszczenie kostki brukowej
www.tchservice.plWdrażanie HACCP, dezynfekcja, deratyzacja
www.proceduryhigieniczne.plProcedury higieniczne i sanitarne
www.ekologicznyogrod.euProjektowanie ogrodów, ekologiczne uprawy