Logo Facebook
Facebook

Zimowa pielęgnacja ogrodu

Wciąż zastanawiasz się czy i jak pielęgnować ogród zimą?

Wbrew obiegowej opinii nie powinno się pozostawiać ogrodu samemu sobie w okresie zimowym. Wprawdzie większość prac porządkowych wykonujemy jesienią. Nie oznacza to jednak, że z końcem listopada pojęcie pielęgnacja ogrodów możemy wykreślić z naszego słownika, bezczynnie wyczekując wiosny. Przeciwnie, aby cieszyć się pięknym ogrodem wiosną i latem musimy się o niego właściwie zatroszczyć zimą.

Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, a więc najpóźniej z końcem października powinniśmy zadbać o zabezpieczenie roślin przed zimnem i wiatrem. Natomiast po każdych obfitych opadach powinniśmy odgarnąć śnieg w taki sposób, aby zgromadzić go pod krzewami i drzewami, a także w miejscach zimowania bylin. Warto również pamiętać o strząsaniu śniegu z gałęzi drzew i krzewów, zwłaszcza jeśli jest on mokry i ciężki. Jeśli o tym zapomnimy słabsze gałęzie mogą ulec połamaniu.

Odwilż to dobry moment na wykonanie cięć pielęgnacyjnych drzew i podcinanie dzikich odrostów naszych drzewek owocowych. W miesiącach zimowych możemy bez obaw podcinać odrosty jabłoni, grusz i śliw. To również odpowiedni czas na nawożenie gleby. W cieplejsze dni warto więc rozrzucić na grządkach kompost lub inny nawóz naturalny. Przełom grudnia i stycznia to także okres bielenia drzew owocowych. Bielenie zapobiega pękaniu kory pod wpływem niskich temperatur, co pozwala zabezpieczyć nasze drzewka przed zgubnym wpływem grzybów i szkodników. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu ogrodzenia przed zwierzętami, które również mogą uszkodzić korę drzew.

Odpowiednia pielęgnacja ogrodów to zajęcie wymagające zaangażowania i systematyczności. Jeśli nie masz czasu, żeby regularnie pielęgnować ogród rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Na terenie miasta Warszawa działa wiele firm zajmujących się kompleksową pielęgnacją ogrodów. Zanim uznasz, że ich usługi są zbyt drogie koniecznie odwiedź ich strony internetowe i zerknij w zakładkę Cennik. Profesjonalna pielęgnacja ogrodów jest tańsza niż myślisz!

Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plŚrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plOdkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.probioemy.waw.plŚrodki ochrony roślin, ekologiczny ogród
www.czyszczenie-wykladzin.com.plPranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.czyszczeniekostkibrukowej.waw.plCzyszczenie kostki brukowej
www.tchservice.plWdrażanie HACCP, dezynfekcja, deratyzacja
www.proceduryhigieniczne.plProcedury higieniczne i sanitarne
www.ekologicznyogrod.euProjektowanie ogrodów, ekologiczne uprawy