Logo Facebook
Facebook

BHP w ogrodzie - czyli kilka słów o bezpieczeństwie pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie ma nieocenione właściwości terapeutyczne – pozwala się wyciszyć i uspokoić, stwarza warunki do refleksji i zdrowego, fizycznego zmęczenia, którego tak bardzo brakuje w naszym siedzącym trybie życia. Jednak, żeby praca w ogrodzie przynosiła korzyści – nie tylko w postaci bujnie kwitnących kwiatów i zadbanych trawników – powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

  • Po pierwsze – odzież ochronna.
    Planując prace w ogrodzie pamiętajmy o odpowiedniej odzieży ochronnej – rękawiczkach i nakolannikach lub podkładkach do plewienia oraz długich spodniach i koszulach z długim rękawem. Pracując w słonecznych miejscach nie zapominajmy też o ochronie głowy. Przed koszeniem trawnika najlepiej zabezpieczyć się w słuchawki, które uchronią nasze uszy przed monotonnym i szkodliwym dźwiękiem kosiarki. Warto również mieć pod ręką okulary ochronne.
  • Po drugie – odpowiednie narzędzia.
    Unikajmy budowania konstrukcji z typu „jeszcze tylko krzesło i sięgnę”. Planując obrywanie owoców lub przycinanie drzew upewnijmy się, czy dysponujemy wystarczająco wysoką drabiną. W przeciwnym razie pożyczmy taką od sąsiada. Nie zabierajmy się również za koszenie dużych trawników podkaszarką – praca będzie żmudna i męcząca, a w konsekwencji może się okazać również niebezpieczna i to nie tylko dla naszych uszu.
  • Po trzecie – porządek
    Zawsze odkładajmy narzędzia na swoje miejsce lub – jeśli za chwilę będą znowu potrzebne – w miejsca bezpieczne. Niechlujnie porzucone grabie, łopaty, czy piły do drewna są sprawcami wielu wypadków w ogrodach.
Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plŚrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plOdkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.probioemy.waw.plŚrodki ochrony roślin, ekologiczny ogród
www.czyszczenie-wykladzin.com.plPranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.czyszczeniekostkibrukowej.waw.plCzyszczenie kostki brukowej
www.tchservice.plWdrażanie HACCP, dezynfekcja, deratyzacja
www.proceduryhigieniczne.plProcedury higieniczne i sanitarne
www.ekologicznyogrod.euProjektowanie ogrodów, ekologiczne uprawy