Logo Facebook
Facebook

ŻYWOPŁOTY

Zadbany żywopłot może być wspaniałą ozdobą naszego ogrodu. Zasadniczo dzielimy je na dwie grupy: żywopłoty nieformowane i formowane. Na pierwszy rzut oka - żywopłoty to bardzo skomplikowana sprawa. Mogłoby się wydawać, że zakładanie i pielęgnowanie jest bardzo trudne, a na samym przycinaniu żywopłotu spędza się cały sezon. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Owszem, przycinanie żywopłotu jest ważne, ale jeżeli wiemy jak to robić, to na pewno nie będziemy musieli poświęcać na to całego czasu spędzonego w ogrodzie. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na "wersję" nieformowaną, to przycinanie żywopłotu sprowadzi się w zasadzie do kosmetyki (ścinanie uszkodzonych lub obumarłych elementów rośliny). Dajmy mu swobodnie rosnąć - resztą zajmie się natura. Żywopłot formowany wymaga więcej pracy. Taki żywopłot przycinamy często, ale dzięki temu mamy duży wpływ na jego wygląd i kształt. Jeżeli tworzą go liściaste rośliny - żywopłot przycinamy raz na początku wakacji, a drugi raz przed zimą. Jeżeli mamy do czynienia z roślinami iglastymi, to zabieg przycinania żywopłotu powinniśmy przeprowadzać raz w miesiącu. Dzięki temu, uformujemy go tak jak będziemy chcieli i nie będziemy mieć kłopotów z nadaniem mu pożądanego kształtu.

DRZEWA

Drzewa występują w znacznej większości ogrodów. Przycinanie drzew to najważniejszy element dbania o nie. Gdy przycinamy drzewa nieumiejętnie, nieregularnie lub wcale, nagle okazuje się, że nie tylko drzewa wyglądają brzydko, ale też obumierają lub przestają dawać owoce. Przycinanie drzew jest ważne, bez względu na to czy mamy do czynienia z drzewami ozdobnymi, czy z owocowymi. Owocowe drzewa przycinamy przede wszystkim po to, aby ułatwić im wydawanie plonów. Drzewa służą jednak co raz częściej jako dekoracyjny element ogrodu. Przycinanie takich drzew służy zazwyczaj ich kształtowaniu i nadawaniu im odpowiedniej formy. W jednym i drugim przypadku ważne jest, aby zapoznać się z charakterystyką danego drzewa. Generalnie przyjęte jest, że drzewa ozdobne przycinamy zimą, a owocowe - zimą i latem. Jednak nie zawsze tak jest, bo różne drzewa mają różne wymagania. Warto zatem dowiedzieć się czego roślina potrzebuje, aby przez nieodpowiednie przycinanie drzewa nie zniszczyć.

KRZEWY

Krzewy w nowoczesnych ogrodach spełniają podobne funkcje, co drzewa (a główną różnicą między jednym a drugim jest brak pnia u krzewów). Uprawiamy je aby dawały owoce lub w celach dekoracyjnych (np. jako elementy żywopłotu). Spełniają podobne funkcje, a co za tym idzie również podobnie się o nie dba. A głównym elementem troski o drzewa i krzewy jest ich przycinanie. Krzewy przycinane lepiej i dłużej rosną, są ładniejsze, dają więcej owoców czy kwiatów. Korzyści z umiejętnego i regularnego przycinania krzewów są więc duże. Warto zatem przed rozpoczęciem prac poświęcić kilka chwil nad poczytaniem o danym gatunku. Źle przyciąć krzew jest łatwo, naprawić zniszczoną w ten sposób roślinę jest zdecydowanie trudniej. Dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej zapoznać się z kalendarzem przycinania krzewów. Tam znajdziemy dokładne wskazówki i porady, kiedy, jak, i jak często należy krzewy przycinać.

Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plŚrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plOdkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.probioemy.waw.plŚrodki ochrony roślin, ekologiczny ogród
www.czyszczenie-wykladzin.com.plPranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.czyszczeniekostkibrukowej.waw.plCzyszczenie kostki brukowej
www.tchservice.plWdrażanie HACCP, dezynfekcja, deratyzacja
www.proceduryhigieniczne.plProcedury higieniczne i sanitarne
www.ekologicznyogrod.euProjektowanie ogrodów, ekologiczne uprawy