Święta Bożego Narodzenia w ogrodzie

Przygotowania do świąt w ogrodzie zaczynają się tak naprawdę już w kwietniu. Końcówka marca i kwiecień to najlepszy czas, żeby wzbogacić kompozycję roślinną ogrodu nowymi nasadzeniami, również iglakami.

Wybierając choinkę do ogrodu, często kierujemy się aspektem wizualnym – chcemy, żeby nasze drzewko było gęste i stosunkowo niewysokie. Te kryteria bardzo dobrze spełnia jedna z odmian świerka serbskiego „Nana”. Wśród pozostałych iglaków o zwartym pokroju, które idealnie nadadzą się jako choinki ogrodowe, można wyróżnić kilka innych odmian świerka: picea abies „Will’s Zwerg”, picea engelmannii, picea omorika „Pendula”, picea pungens „Blue Trinket”, picea pungens „Iseli Fastigiate”, a także świerk chiński (picea asperata) i świerk czarny (picea mariana). Doświadczeni ogrodnicy polecają również jodłę. Wśród odmian, które spełniają kryterium gęstości i rozmiaru – ich wysokość maksymalna nie przekracza 6 metrów – można wskazać abies koreana „Silberlocke” oraz abies lasiocarpa „Compacta”.

Do świątecznej dekoracji swojego ogrodu możesz również wykorzystać cis lub bukszpan, a także iglaki o niskich „poduchowatych” formach, jak np. świerk pospolity „Nidiformis”. Odpowiednio przycięte i gęsto oplecione lampkami choinkowymi cisy pozwolą Ci uzyskać modny aktualnie efekt świecących stożków. Z kolei przycięcie bukszpanu w kule i przybranie go światełkami da efekt świetlistych bombek. Szczególnie interesująco będzie wyglądał taki bukszpan nasadzony w donicy i umieszczony przy drzwiach frontowych do domu.

Decydując się na zakup lampek choinkowych koniecznie zwróć uwagę na opis producenta. Lampki, które zamierzasz rozwiesić w ogrodzie powinny zawierać określenia „zewnętrzne” lub „ogrodowe” w samej nazwie albo na opakowaniu, lub informację o braku zastrzeżeń do stosowania na zewnątrz w opisie. Aktualnie większość lampek zewnętrznych jest produkowana w technologii LED. Ledy są bezpieczne dla roślin i bardzo energooszczędne, dzięki czemu wyjątkową atmosferą świąt w ogrodzie będziesz się mógł cieszyć przez długi czas.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *