Przypominamy raz jeszcze: zakładanie trawnika to ostatnia czynność podczas zakładania ogrodu. Nie pierwsza – ostatnia. Ławo sobie wyobrazić dlaczego. Gdybyśmy zaczęli od wysiewu trawy, która tuż po wzejściu jest szalenie delikatna, i zaczęli po naszym nowo założonym trawniku chodzić, wjeżdżać na niego maszynami potrzebnymi do aranżacji reszty ogrodu, trwa prędko zniknęłaby spod naszych stóp. Świeży trawnik nie może być intensywnie eksploatowany. Musi mieć czas na zakorzenienie i zgęstnienie. Wielu właścicieli ogrodów – lub raczej terenów, które mają się ogrodami stać – popełnia ten właśnie kardynalny błąd: kiedy tylko zakończy się budowa, przystępują do zasiania trawy. Tymczasem siew trawy jest w przypadku zakładania trawników czynnością finałową. Żeby to wszystko uporządkować, przyjrzyjmy się jak wygląda zakładanie trawnika rok po kroku.

Metody zakładania trawników

Kiedy zakładać trawnik? Jeśli chcemy zakładać trawnik z siewu najlepszy będzie kwiecień i maj. Jeżeli zdecydujemy się na trawnik w rolkach warto poczekać na schyłek lata lub wczesną jesień (wrzesień/październik), ale jeżeli będziemy bardzo dbać o trawnik z rolki i stosownie go nawadniać, nie ma przeszkód, żeby założyć go na wiosnę. Chodzi o to, że rolka lepiej się ukorzenia, kiedy jest solidnie nawadniana, a sezon chłodny i deszczowy po prostu ułatwia to zadanie. Bez względu na nasz wybór, warto pamiętać, że każdy świeży trawnik wymaga obchodzenia się nim jak z jajkiem – chyba że mamy ochotę powtarzać praco- i czasochłonny proces zakładania murawy kilka razy.

zakładanie trawników

Piękny, gęsty i równy trawnik, to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu

Trawniki z siewu

Wysiew trawy, jak już wspomniano, to ostatni etap prac nad zakładaniem trawnika. Zakładanie trawnika z siewu wymaga ciepłej i bezwietrznej pogody. Dobrze, żeby było wilgotno, sama gleba też powinna być podlana przed wysiewem, ale zapowiadane w prognozach pogody gwałtowne opady powinny nas skłonić do zmiany planów. Tak jak wiatr po prostu może zwiać, zdmuchnąć lekkie jak piórko nasiona, tak ulewa je po prostu wypłucze i zamiast regularnego trawnika uzyskamy goły plac z kępkami traw. Sianie z ręki jest trudniejsze niż przy pomocy siewnika i wymaga skupienia, cierpliwości i wprawy. Jak siać trawę ręcznie? Dobrze podzielić teren, na którym zakładamy trawnik na kwadraty (np. 5×5 m) i stosować siew krzyżowy. Przy obrzeżach kwadratu wysiewamy więcej nasion niż w centrum. Zawsze sprawdzamy na opakowaniu z nasionami ile nasion powinniśmy wysiać na określonej powierzchni i stosujemy się do zaleceń. Jeśli gleba nie jest perfekcyjnie przygotowana, trzeba wysiew trawy zwiększyć – nawet o 50%. Na koniec nasiona trzeba delikatnie zagrabić grabiami o płaskich zębach, żeby przykryła je warstwa ziemi. Wreszcie podlewanie i wałowanie. Wałowanie trawy zapobiega startom wilgoci z gleby i zapobiega przemieszczaniu się nasion. Stała wilgotność, bądź jak wolicie – równomierne nawilgocenie sprawi, że nasiona będą równomiernie kiełkowały.

Trawniki z rolki

Założenie trawnika z rolki także wymaga pracy. Nie układa się rolek na byle jakim podłożu w dowolny sposób. Trwałość trawy w rolkach jest krótka, jeśli ma z niej powstać trwały i efektowny trawnik, musi być ona wykorzystana w ciągu 24 godzin. Podłoże pod rolki musi być dobrze oczyszczone i wydarniowane. Zrywanie darni a potem wydobycie z gleby starych korzeni to konieczność – jeśli tego nie zrobimy, trawa z rolki po protu się nie przyjmie. Poza tym teren powinien być przygotowany taks samo starannie jak na wysiew traw z ręki czy siewnika. Rolki rozkłada się w taki sposób, żeby płaty trawy ściśle do siebie przylegały. Spoiny powinny mijać się w taki sam sposób jak podczas układania cegieł w murze. Zwracajmy uwagę, żeby trawa układała się w jedną stronę – z włosem lub pod włos. Po ułożeniu pasów trawy traktujemy jak tapetę na ścianie – delikatnie dociskamy (np.grabiami), żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Brzegi trawnika wyrównujemy i docinamy nożem, styki uzupełniamy ziemią, całość wałujemy i obficie podlewamy.

Przygotowujemy terenu pod trawnik

Pamiętajmy, że nigdy nie zakładamy trawnika zanim nie doprowadzimy terenu do porządku po pracach budowlanych. Trzeba zebrać wszystkie śmieci i zorientować się jak wygląda gleba – czy nie wymaga przypadkiem całkowitej wymiany, bo stanowi już tylko mieszaninę resztek pobudowlanych, kamieni, wapna i starych korzeni. Poza tym:

  • trawa najlepiej rośnie w glebie o pH od 5,5do 6,5, lekkiej i próchniczej
  • glebę zbyt kwaśną trzeba potraktować wapnem lub kredą
  • glebę zbyt gliniastą wymieszać z piaskiem
  • glebę zbyt piaszczystą wzbogacić w kompost
  • glebę jałową zasypać warstwą nowej i żyznej (warstwa ok. 10 cm)

Zanim przystąpmy do siania trawy albo rozwijania trawnika z rolki, trzeba teren dobrze napowietrzyć (można użyć wertykulatora) oraz podlać. Dobrze całość przekopać i przegrabić, usuwając przy okazji resztki korzeni czy kamienie. Żeby łatwiej nam było siać, możemy założyć obrzeża trawnikowe.

Zabezpieczamy trawnik przed kretami

W miejscu, gdzie zaplanowano trawnik, warto rozłożyć siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach i przysypać ją ziemią (warstwa około 10 cm). Dopiero na siatce rozkładamy darń z rolki albo rozsypujemy nasiona traw.To skuteczny i humanitarny sposób na to, żeby utrudnić kretom dostęp do przekopywania trawnika na wylot i tworzenia kopców. Można stosować także rozmaite odstraszacze ultradźwiękowe oraz preparaty typu kret-out. Natomiast domowej roboty pułapki (np. z plastikowych butelek) wiążą się z ryzykiem uśmiercenie każdego kreta, którego w stosownym czasie nie uwolnimy poza obrębem trawnika.

Cennik zakładania trawnika

Na wykonanie trawnika przez profesjonalistę składa się koszt przygotowania terenu pod zasiew bądź rozwinięcie rolki oraz koszt samego siewu i prac z nim związanych.Cena kalkulowana jest w przeliczeniu na metry kwadratowe trawnika. Koszt założenia trawnika z rolki to także koszt samych rolek trawy – od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Im lepsza gatunkowo trawa, tym rolka droższa. Warto jednak pamiętać, że często najdrożej firmy ogrodnicze liczą sobie za założenie… najmniejszego trawnika z rolki. Zawsze więc upewniamy się który sposób założenia trawnika jest w naszym przypadku bardziej ekonomiczny.