W powszechnym wyobrażeniu zakładanie ogrodów zaczyna się od zasiania trawy. Tymczasem jest to etap… ostatni. Piękne ogrody nie biorą się znikąd – wymagają przygotowania szczegółowego projektu, przeprowadzenia licznych prac przygotowawczych, a potem  wdrożenia planu rok po korku. Od kolejności prac zależy czy powstający ogród będzie wyglądał tak jak zatwierdzona przez inwestora wizualizacja, czy przybierze on całkiem inny kształt. Zakładanie ogrodów to nie tylko przyjemność wyboru pięknych roślin oraz elementów małej architektury ogrodowej czy mebli, ale także sporo prac inżynieryjnych, sporo brudnej roboty, która wymaga skupienia i precyzji. Im trudniejszy i bardziej wymagający teren, tym prac inżynieryjnych więcej. Wszystko, co  ukryte w ziemi i niewidoczne dla oczu musi powstać najpierw. Nasadzanie i wysiewanie trawy to finał przedsięwzięcia.

Jakie są etapy zakładania ogrodu?

Jeszcze zanim przystępujemy do pracy w terenie, musimy doskonale wiedzieć jak ma wyglądać ogród, jak przebiega podział na strefy wypoczynkową i ozdobną, gdzie będą alejki, gdzie rabaty, a gdzie oczko wodne. Ta wiedza pozwala przystąpić do prac przygotowawczych a potem do urządzania ogrodu. Zakładanie ogrodów w Warszawie albo innym dużym mieście to także dość skomplikowana logistyka – zwłaszcza jeśli dom nie jest usytuowany na przedmieściach lub w odludnym miejscu. Zakładanie ogrodów w mazowieckiem wiąże się też z koniecznością znalezienie źródła niezbędnych materiałów budowlanych we względnie niskich cenach. Żeby prace szły zgodnie z planem, powierza się je doświadczonym projektantom ogrodów oraz architektom krajobrazu.

Kształtowanie i przygotowywanie terenu w ogrodzie

Jeśli zakładamy ogród od zera, czeka nas sprzątanie całego terenu, usuwanie śmieci i resztek pozostałych po budowie oraz często wymiana podłoża. Pobudowlane resztki (np. wapno) obecne w glebie mogą sprawić, że nie będzie się ona nadawała do każdego rodzaju nasadzeń, gdyż zmianie uległy jej właściwości chemiczne. Kolejna sprawa to ukształtowanie terenu – niwelowanie nierówności albo przeciwnie: usypywanie skarp. Ogród może być terenem całkowicie płaskim, ale ładniej się prezentuje, kiedy rzeźba terenu będzie urozmaicona. Wtedy też wyda się większy. Na tym etapie musimy także wykopać nieckę jeśli planujemy oczko wodne czy basen. Ziemia używana do kształtowania terenu powinna być ubita zagęszczarką – chyba że mamy czas i będziemy czekać aż sama osiądzie. Kiedy teren jest już przygotowany, możemy zabrać się za wytyczanie podjazdów i ścieżek oraz strefy wypoczynkowej.

Wykonywanie niezbędnych instalacji

Umieszczenie w ziemi instalacji elektrycznej wymaga współpracy z fachowcem posiadającym stosowne uprawnienia. Przewody elektryczne muszą być doprowadzone do bramy, furtki, lamp ogrodowych, altany, oczka wodnego, podjazdu oraz wszędzie tam, gdzie to niezbędne. Wszelkie instalacje elektryczne umieszcza się na podsypce z piasku i oznacza pasem niebieskiej folii. Urządzenia elektryczne przeznaczone do instalacji na zewnątrz muszą być szczelne (co najmniej IP54). Kiedy już instalacje są rozprowadzone, można przystąpić do układania nawierzchni z kamienia, bruku, klinkieru czy żwiru.

Zakładanie systemu nawadniania

Jeśli w projekcie ogrodu uwzględniono system nawadniania, właśnie teraz jest pora na jego rozprowadzenie. Często stosuje się system bazujący na zraszaczach wynurzalnych, czyli ukrytych w obudowie zagłębionej w ziemi i unoszącej się pod wpływem ciśnienia wody dostarczanej do instalacji tylko podczas pracy. Możemy w naszym ogrodzie założyć system nawadniania doprowadzony do wszystkich rabat i trawnika, albo tylko do wybranych obiektów, np. skalniaka czy ogrodu warzywnego. Ważne, aby podczas wyboru instalacji nawadniającej wziąć pod uwagę wydajność domowej instalacji wodociągowej. Musimy też mieć pewność, że rośliny, które wybraliśmy do nasadzeń lubią być spryskiwane/zraszane – niektórym to po prostu szkodzi. Wtedy woda musi być doprowadzana bezpośrednio pod system korzeniowy.

Nasadzanie roślin i wysiew trawy

To chyba najmilszy etap aranżacji ogrodów. Na tym etapie na całym terenie wykonane są już prace ziemne, a gleba do nasadzeń jest wymieniona, nawieziona, napowietrzona i gotowa przyjąć nowe rośliny. W miejscu, gdzie planujemy rabaty bylinowe i warzywniki żyzna warstwa gleby powinna mieć 20-25 cm grubości. Tam, gdzie będzie trawnik, wystarczy 10 cm. Zanim przystąpimy do sadzenia, wyrównujemy teren i czekamy aż osiądzie.

Nasadzanie roślin wymaga specjalistycznej wiedzy. Musimy wiedzieć kiedy sadzić, jak głęboko; które rośliny mogą ze sobą sąsiadować a które nie, które lubią duże nasłonecznienie, a które cień. Dobrze zaplanować nasadzenia tak, żeby rabaty kwietne były ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni – tak, by jedne kwiaty zaczynały kwitnąć, kiedy kończą inne. Warto pomyśleć zawczasu o pracach porządkowych: czy liście opadające z drzew na trawnik nie będą nam przeszkadzały? Oczywiście nasadzenia zostały już ustalone w projekcie, ale teraz jest ostatnia chwila na dokonanie zmian.

Zakładanie trawnika także wymaga precyzji. Ziemia musi być dobrze wygrabiona i wyrównana. Wałowanie podłoża sprawi, że nasiona wschodzić będą w miarę równomiernie. Trawę wysiewamy w ilości 2,5-3,5 kg nasion na 100 m2 powierzchni ogrodu. Do tego celu najlepiej użyć siewnika – wysiew z ręki nigdy nie będzie równomierny. Po zakończeniu wysiewu teren jeszcze raz wałujemy i dobrze nawadniamy. Pierwsze źdźbła trawy powinny pojawić się po około dwóch tygodniach. Kiedy osiągną 10 cm wysokości, będziemy mogli je skosić.

Profesjonalne i terminowe wykonanie prac

Jak widać, zakładanie ogrodów wiąże się z dużym nakładem pracy i nie da się tego zrobić na żywioł. Na każdym etapie prac wymagana jest specjalistyczna wiedza i bardzo konkretne umiejętności. Sam podział prac na konkretne, następujące po sobie w określonej kolejności etapy, jest kluczowy. Jeśli przyjmiemy, że nie ma on znaczenia, możemy zniszczyć to, co zrobiliśmy wcześniej. Np. zakładając trawnik zbyt szybko, narażamy go na zniszczenie przez maszyny budowlane czy choćby taczki niezbędne do przewozu ziemi podczas nasadzeń na obrzeżach posesji. Jeżeli więc właśnie teraz uświadomiliśmy sobie, że aranżacje ogrodowe, pod wrażeniem których pozostajemy od dawna, nie są czymś, co jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Że porady dotyczące zakładania ogrodu czytane na branżowych stronach są wprawdzie klarowne, ale i zniechęcające z uwagi na stopień trudności, powierzmy urządzanie ogrodów w Lublinie, Warszawie czy innym dużym mieście fachowcom.

Profesjonalne i terminowe wykonanie prac zagwarantuje nam satysfakcję z podjętej inwestycji i radość z posiadania pięknego, funkcjonalnego ogrodu cieszącego oczy o każdej porze roku. Piękne ekologiczne ogrody miejskie to prawdziwe wyzwanie. Chętnie je podejmiemy, żeby żyło ci się w mieście najwygodniej jak to tylko możliwe. Projektowanie, zakładanie i aranżacja ogrodów to coś, na czym znamy się naprawdę wyśmienicie. A kiedy już ogród stanie się faktem, podpowiemy ci jak go pielęgnować i dbać o wszystkie rośliny.