Pozbawiony ubytków i soczyście zielony trawnik to najlepsza wizytówka każdego ogrodu. Jednak by murawa zachwycała swoim wyglądem, konieczna jest jej systematyczna pielęgnacja. Szczególnie wiosną zalecane są takie zabiegi pielęgnacyjne trawników, jak choćby wertykulacja, nawożenie czy wałowanie trawy. Nasza firma, mająca swoją siedzibę w Warszawie, w ramach kompleksowych usług ogrodniczych zajmuje się także utrzymaniem trawników. Dzięki wiedzy naszych pracowników i bogatemu zapleczu technicznemu, w tym specjalistycznym narzędziom, jesteśmy w stanie wykonać najtrudniejsze zlecenia, przywracające nienaganny wygląd „zielonym dywanom” wokół domów klientów. Zapraszamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług pielęgnacji trawników, które każdorazowo dopasowujemy do indywidualnych potrzeb danej murawy.

Regeneracja trawników po zimie

Mroźna zima i długo zalegający na trawniku śnieg powodują występowanie na nim brzydkich plam. Gdy tylko nadejdą roztopy i ziemia porządnie przeschnie, warto przystąpić do ratowania trawy. W przywróceniu nienagannego wyglądu murawy, niezbędne są zabiegi regeneracji trawników, w których się specjalizujemy. W ramach naszej oferty, zajmujemy się takimi pracami po zimie, jak wstępne grabienie, w czasie którego usuwamy nagromadzone przez ostatnie miesiące śmieci. Skutecznie radzimy sobie również z pleśnią śniegową, największym zimowym zagrożeniem trawników. Choroba ta, wywoływana przez grzyby Microchip nivale, rozwija się po warstwą śniegu blokującą dostęp powietrza do warstwy trawy. W efekcie, murawa zaczyna żółknąć. Z pleśnią radzimy sobie poprzez wykonywanie oprysków środkami grzybobójczymi. Po wiosennych roztopach, gdy na trawniku widoczne są kałuże lub sprawia ono wrażenie bardzo wilgotnego, wykonujemy także zabieg aeracji – rozluźnienia i napowietrzenia podłoża. W tym celu, nakłuwamy poddawany regeneracji trawnik na głębokość ok. 15 cm, powodując rozluźnienie gleby, przecięcie korzeni trawy i jej rozkrzewianie.

Piękny trawnik

Piękny trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i domu

Wertykulacja trawnika

Kolejnym ważnym z zabiegów, wykonywanych przez nas w celu pielęgnacji i utrzymania trawników, jest ich wertykulacja. Wykonywana jest ona za pomocą specjalistycznej maszyny – wertykulatora, którego pionowe ostrza usuwają warstwy filcu, czyli martwych części trawi, inną materię organiczną oraz kamienie czy gałęzie z jego powierzchni. Zabieg wertykulacji trawnika pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się mchu na trawniku, co przekłada się na poprawę ogólnej kondycji murawy. Warto pamiętać, że bez wertykulacji trawnika, jest on narażony na skutki niedoboru wody.

Wałowanie trawy

W przypadku zauważenia wszelkich nierówności, występujących w postaci wypiętrzeń mrozowych lub będących skutkiem działalności kretów bądź nornic, konieczne jest wałowanie trawnika. Prosty zabieg polega na dociśnięciu kępy trawy do podłoża za pomocą specjalnego walca ogrodniczego. Oderwana pod wpływem mrozu darń ponownie styka się z podłożem, dzięki czemu dochodzi do ukorzenienia trawy. Przeprowadzone przez nas wałowanie trawy to najlepszy sposób na pobudzenie równomiernego wzrostu i lepszego krzewienia murawy.

Ekologiczne nawożenie trawnika

Zdrowy wzrost, szybka regeneracji po koszeniu i właściwe zakorzenianie nie byłyby możliwe bez nawożenia trawnika. Szczególną rolę odgrywa ono wiosną, gdy po miesiącach zimowych z profilu glebowego murawy wypłukany został azot, pierwiastek odpowiadający za zieloną barwę i intensywny wzrost trawy. Po wykonaniu wiosennej regeneracji trawnika, wraz z początkiem okres wegetacji trawy, warto poddać ją obfitemu nawożeniu. W naszej firmie stosujemy w tym celu wieloskładnikowe nawozy mineralne, bogate w azot, a także fosfor, stymulujący system korzeniowych i potas, który ma uodparniać trawę na zimowe przymrozki, letnie susze i potencjalne choroby. Zajmujemy się także nawożeniem nowych trawników sprawiając, że szybciej się one zazieleniają i lepiej znoszą warunki atmosferyczne, którym są poddawane.