Koszenie trawników i trawy w ogrodach – kiedy najlepiej to robić?

Wielkimi krokami zbliża się sezon wiosenno-letni, w związku z czym należy wdrożyć już wstępne zabiegi pielęgnacyjne roślin w ogrodach. Kwiecień to najlepszy miesiąc na wykonanie pierwszego koszenia trawników miejskich oraz trawy w ogrodach. Należy pamiętać, że jedynie regularne koszenie pozwala uzyskać zdrowy i gęsty trawnik oraz intensywny kolor trawy. Dzięki częstemu koszeniu, skutecznie ogranicza się wzrost chwastów, a równo przystrzyżony trawnik jest wizytówką całego ogrodu.

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy

Pierwsze fazy wiosennych porządków w ogrodzie obejmują pielęgnacyjne cięcia drzew i krzewów oraz koszenie trawy. Jeśli to pierwsze koszenie od założenia trawnika, musimy poczekać, aż trawa urośnie do wysokości około 10 cm. Podczas każdego koszenia, a w szczególności tego pierwszego, trawę ścinamy maksymalnie o połowę, dopiero później, możemy ją przyciąć do długości 3 -4 cm. W kolejnych sezonach, pierwsze wiosenne koszenie można już wykonywać, gdy trawa osiągnie około 8 cm wysokości. Ostatnie koszenie wykonuje się w zależności od pogody – im dłużej jest dodatnia temperatura, tym później. Zazwyczaj przypada ono na ostatnie dni października.

Regularne koszenie – sekret zadbanego trawnika

Od prawidłowego koszenia uzależniona jest późniejsza kondycja trawy i wygląd trawnika. Ogrodnikom zależy, aby był on estetyczny i znakomicie się prezentował. Zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne koszenie – nie wolno dopuścić, by trawa zakwitła. Poza tym, wysoka trawa gorzej znosi zabieg cięcia niż niska. Częstotliwość koszenia uzależniona jest od szybkości jej rośnięcia – warto ją uważnie obserwować. Jeśli chcemy, aby trawnik był schludny, idealna wysokością trawy wynosi 4 cm. Jeśli trawa osiągnie wysokość 6 cm, można już ją spokojnie skosić.

Jeśli kosimy trawnik często, ale niedużo (długość skoszonej trawy jest krótka), można pozostawić trawę na przystrzyżonym trawniku. Szybko się ona rozłoży i go dodatkowo użyźni. Jednak długą trawę należy po skoszeniu dokładnie sprzątnąć, ponieważ może się ona filcować, co nieładnie wygląda i utrudnia wzrost trawnika. Niezwykle istotne jest, aby dokładnie wyczesać i wygrabić trawnik po ostatnim koszeniu przed zimą, aby trawa nie zalegała i nie gniła pod śniegiem. Trawę kosimy zawsze suchą – podlewamy dopiero po koszeniu. Ważną wskazówką dla początkujących ogrodników będzie to, aby kosić trawnik rano lub wieczorem – nigdy nie w pełnym słońcu w południe – ważne jest to w szczególności w sezonie podczas upalnych dni. W tym okresie pamiętać należy również o intensywnym podlewaniu trawnika, aby uniknąć jego wysuszenia i strat na kolorze.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *